Malkara’da sanal ortamda “Güvensiz Asansör Gerçeği” etkinlği düzenlendi


Güvenliğin önemi her alanda büyük bir öneme sahip olduğu bir gerçektir. Bu doğrultuda, Malkara Belediyesi ve paydaşımız olan RoyalCert firması ile birlikte, güvensiz asansörlerin yol açabileceği tehlikelere dikkat çekmek ve vatandaşlarımızı bilinçlendirmek amacıyla Güvensiz Asansör Gerçekleri hakkında 12 Temmuz 2023 Çarşamba günü etkinlik düzenledi.

Atatürk Anıtı önünde gerçekleştirilen etkinlik, sanal gerçeklik gözlükleriyle yapılan deneyimlerle katılımcıların güvensiz asansörlerde olası kazaları deneyimlemesini sağladı. Kırmızı etiketli asansörlere binme durumunda yaşanabilecek tehlikeler, sanal ortamda gerçeğe yakın bir şekilde aktarıldı. Böylece, vatandaşlarımız asansörlerin güvenliği konusunda daha fazla farkındalık kazandı.

Etkinlikte, katılımcılar sanal gerçeklik gözlüklerini takarak kırmızı etiketli asansörlere binmeye davet edildi. Gözlükler aracılığıyla deneyimlenen sahneler, asansör arızaları, düşmeler ve sıkışmalar gibi gerçek hayatta yaşanabilecek tehlikeli durumları simüle edildi. 

Atatürk Anıtı Önünde kurulan standı ziyaret eden Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul; Günümüz insanlarının asansör kullanımına çok alıştığı bir devirde yaşıyoruz. Asansör kullanımının bu kadar arttığı bir dönemde bakım ve onarım çalışmalarının da zamanında yapılması çok büyük bir önem teşkil ediyor. Bunun için vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak amacıyla belediyemiz bu konuda ilçemizde düzenli olarak yapılan kontroller ile asansörlerde bulunan etiketlerin ne anlama geldiğini ve bu etiketlere sahip asansörlerin kullanılması durumunda nelerle karşılaşabileceklerini “Güvensiz Asansör Gerçekleri” etkinliği ile sanal gerçeklikle adeta vatandaşlarımıza yaşatıyoruz. 

Güvensiz asansörlerin oluşturduğu riskleri anlamak ve tedbirler almak, herkesin güvenli bir yaşam sürdürebilmesi adına büyük bir önem taşıyor. Asansörlerin güvenliği hepimizin sorumluluğundadır. Vatandaşlarımızın güvensiz asansörlere karşı dikkatli olmaları gerekmektedir. 

Belediye ekiplerimiz güvensiz asansörlerin tespiti ve düzeltilmesi ilçemiz sınırları içerisinde bulunan çok katlı binalarda asansör denetimlerine titizlikle devam ediyor. Vatandaşlarımızın da şüpheli durumları yetkililere bildirmelerini önemle rica ederim” dedi.

Etkinliğe katılan vatandaşlar, asansör güvenliği konusunda bilgilendirme panolarını okuyarak, uzmanlarla görüşerek ve gerçek deneyimlerle bilinçlenerek etkinlikten ayrıldı. Ayrıca, etkinlik alanında güvenli asansörler hakkında broşürler dağıtılarak vatandaşların bilgi edinmeleri ve bu konuda daha fazla farkındalık oluşturmaları sağlandı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir