Kendi sınıfında dünyada iddialı: Türkiye’nin yeni kamikaze İHA’sı Deli ortaya çıktı

Türk savunma endüstrisi bünyesinde geliştirilen kamikaze insansız hava araçlarına (İHA) Meczup eklendi.

Titra Teknoloji tarafından geliştirilen Mecnun, SAHA İstanbul tarafından düzenlenen SAHA EXPO’da birinci kere sergilendi.

Deli Taktik Kamikaze Sistemi, yüksek tesir çapına sahip harp başlığıyla vazife yapacak. Otonom ve manuel operasyonel yeteneklere sahip Mecnun, modüler yapısıyla basitçe taşınıp, 15 dakikadan kısa müddette kullanıma hazır hale geliyor. Karıştırma önleyicilerle güvenlik düzeyi artırılan Meczup, saatte 80 kilometre seyir suratına, 180 kilometre azamî sürate ulaşabiliyor. Meczup, 3 bin 500 metre azamî irtifa, 150-500 metre operasyonel irtifa ile muharebe alanına çıkmaya hazırlanıyor.

Titra Teknoloji Genel Müdürü Davut Yılmaz, Deli Projesi’nin yaklaşık 2 yıl evvel başladığını söyledi.

Mümkün olduğu kadar maliyet faal, elle yahut katapulttan fırlatılabilir sabit kanatlı kamikaze İHA geliştirmek için yola çıktıklarını belirten Yılmaz, testlerde sona geldiklerini, yıl sonunda envantere katılabilecek düzeye ulaşmayı hedeflediklerini bildirdi.

KENDİ SINIFINDA DÜNYADA İDDİALI 

Yılmaz, projenin geldiği etap ve Deli’nin benzeri eserlerden farklarına ait şu değerlendirmede bulundu:

“Deli şu anda 1 saatten fazla, 75 dakika havada kalabiliyor, 85 kilometreye kadar gidebiliyor, 3,1 kilogram civarında bir harp başlığı var. TÜBİTAK SAGE’nin geliştirdiği harp başlığı, çok değerli bir mühimmat. Mecnun Projesi’nin kendi sınıfından dünyada çok düzgün bir yerde konumlanacağını düşünüyoruz.

Üç temel üstünlüğe sahip. Birincisi, maliyet faal olması. Zira kamikazeyi bir kez kullanma durumunuz var, ikinci kere kullanmayacağınız için ucuz olması tercih ediliyor. Biz de bu konseptle tasarım yaptık. İkincisi, harp başlığı, bunun Deli’yi çok öne çıkaracağını düşünüyoruz. Üçüncü özelliği de otonomi kabiliyeti. Otonomi özellikleriyle kendi geliştirdiğimiz algoritmalar sayesinde, Deli’nin çok fark yaratacağını düşünüyoruz.”

YENİ İHA’NIN İSMİNDEKİ OSMANLI DETAYI

Deli’nin uçuş ve dalış testlerinin devam ettiğini ve patlatma testleri kademesine ulaştıklarını lisana getiren Yılmaz, birkaç ay içinde bu testleri de tamamlamayı planladıklarını aktardı.

Yılmaz, endüstriyel casusluk üzere korkular münasebetiyle fuarda gerçek eser yerine konsept modeli sergiledikleri bilgisini verdi.

Davut Yılmaz, eserin isim tercihine ait de şunları kaydetti:

“İki yerden esinlendik. Birincisi bir açılımı var kendi içimizde kullandığımız, Düşük Maliyetli Elle Atılabilir İHA’nın aslında kısaltması. İkincisi de Osmanlı’dan gelme, uyarlama bir söz. Malum Osmanlı’da Deliler Birliği vardı. En önde giden, savaşan birlik ve beşerler, bir de bundan esinlendik.”

KAYNAK: AA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir