Bakan Muş: Önümüzdeki dönemde enflasyonda düşüşü yakalayacağımızı düşünüyorum

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, “Yılın tamamlanmasına 15 gün kaldı, ihracatta geçen sene koyduğumuz amacın altında kalmayacağız” diye konuştu. Muş, enflasyonda düşüş yaşanacağı bildirisini verdi.

Bakan Mehmet Muş, İhracat Seferberliği Tepesi’nde açıklamalar bulunuyor. Bakan Muş, Zirve’de yaptığı konuşmasında şu tabirleri kullandı: “Dış ticaret açığını takip ediyoruz geçen yıl yüzde 18 olan toplam ithalat içerisindeki güç hissesi bu yıl yüzde 27’ye çıktı. Aslında bizim yılın birinci 11 ayında 17 milyar dolar altın ithalatı yapmışız. Aslında bizim dış ticaret açığındaki artış bu iki kalemden geliyor”

Enerji maliyetlerinin arttığını belirten Muş,Enerjide iki katına çıkan maliyet var, yüzde 2 artış var. Münasebetiyle bu da ister istemez bizim dış ticaret istikrarımızı bozuyor. Bunu hizmet ihracatından öteki kalemlerimizden direkt yatırımlardan finanse ediyoruz. Güç fiyatları geçmiş 10 yıla baktık Türkiye ortalama 43 milyar dolar ödemiş. Bu yıl 100 milyar dolara çıkıyoruz. Fatura yükseldi” sözlerini kullandı.

Petrol fiyatları mesajı

Emtia fiyatlarında yaşanacak düşüşün enflasyonu olumlu etkileyeceğini söyleyen Ticaret Bakanı, “Petrol fiyatları yeniden 82 dolarlara çıktı. Bir orta 74’e düştü. Düştüğü yerde pek kalmıyor tekrar üst tarafa çevirebiliyor. Emtia fiyatlarındaki düşüş enflasyonla uğraşta elimizi güçlendiren bir öge. Temel girdiler güç ve emtia fiyatlarındaki olağandışı yükseklikler enflasyonu tetikliyor. Güç fiyatları ve emtiadaki düşüşlerin enflasyon sayılarına da yansıyacağını görüyoruz. Emtia fiyatlarındaki düşüş enflasyon konusunda elimizi önemli halde rahatlatacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Muş, “Hem dış ticaret istikrarında hem de finansal piyasalardaki istikrarla birlikte önümüzdeki periyotta enflasyonda düşüşü yakalayacağımızı düşünüyorum” dedi.

 
 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir