Bakan Kirişci duyurdu: Mazot ve gübre desteği bu hafta yatıyor

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, mazot ve gübre dayanağı ödemelerinin hafta sonuna gerçek yapılacağını açıkladı. Katıldığı bir TV programında açıklamalarda bulunan Bakan Kirişci’nin açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

(Tarımsal üretim hedefleri) Evvel pandemi sonra savaş yaşanmasına karşın ülkede rafta hiçbir şeyin eksikliği hissedilmedi. Tarım kesimi dış ticaret fazlası veren bir dal. 2022 için arzuladığımız üretimi yapacağız. Şu anda 125-126 milyon tonlara geldi. Bu evvelki yıla nazaran yüzde 6’lık artış manasına geliyor. Ayçiçeğinde bu yıl yüksek rekolte bekliyoruz, hububat da o denli. Bu yıl yağışlar çok hoş gidiyor. 2022 sayısı 2020 sayısını inşallah yakalayacak.

“TÜRKİYE SU YOKSULU DEĞİL”

Uzun yıllar eylül ortalamamız 20,9, bu yıl 21,9 üzere daha sıcak geçti. Kuraklık ismine atılması gereken adımlarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Türkiye su yoksulu değil ancak su zengini de değil. Biz kuraklık hareket planıyla kendi su ölçümüzü dikkate alarak buna uygun eser planlamaları yapmakla mükellefiz.

“FAİZSİZ KREDİ LİMİTİNİ 200 BİN TL’YE ÇIKARDIK”

(Çiftçi takviye ödemesinin öne alınması) Üreticilerimizin büyük bir memnuniyeti var. Üreticiler finansman idaresinde zahmet çeken beşerler. Ödemeyi 6 ay öne çektik. Yalnızca mazot ve gübre alımında kullanılabilecek. İkincisi faizsiz olarak gereksinimi olan finansman sağlanması için 100 bin liralık kredi limitini de 200 bin liraya çıkardık. Mazot ve gübre takviyesi hafta sonuna yanlışsız yapılacak.

(Et ve sütte fiyat artışına önlem) Burada altı çizilmesi gereken üretim planlaması. Pek çok geliştirdiğimiz uygulamalarımız var. Et Süt Kurumu kontratlı besicilik çerçevesinde alım ve fiyat garantisi sağlanıyor. Süte gelince dünya harikulâde bir periyot yaşıyor. Hayvancılıkla ilgili biz daha iyiyi yapmanın uğraşı içindeyiz. Süt hayvancılığı olmazsa olmazdır. Son yaptığımız uygulamada da 8,5 lira olarak açıklandı. Primi 50 kuruş artırdık, 9 liraya getirdik.

“ANTALYA’DAN İSTANBUL’A DOMATES 4 GÜNDE GELİYOR”

(Gıda fiyat artışları mercek altında) Örtü altı yetiştiriciliği konusunda bir üretim tarafı, iki üretimden tüketime olan zincirle ilgili süreçler. Antalya’da bir kilo domates İstanbul’a 4 günde geliyor. Diyoruz ki, kent tarımı. Bu zinciri kısaltıyor. Türkiye’de hallerde süreç gören toplamın yüzde 50’si. Oralardaki düzenekleri da alt komite incelemeye başladı. Bunları ne kadar kısaltır, şeffaf hale getirirsek o kadar aralık kat ederiz.

Ekmekte unun maliyet içindeki hissesi yüzde 27. Personellik maliyeti, yakıt var. O tesirleri de dikkate alıyor olmamız lazım. Tek başına besin enflasyonu olarak söz ediyor olmak çok yanlışsız olmuyor. Bu zinciri biz masaya yatıracağız.

Kent tarımına tartı vereceğiz. Birincisini Dikili’de yaptık. Seraların kullanım mühletini artırmış olacağız. Yerinde üretim, yerinde istihdamın üzerinde yüklü olarak duruyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir