ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün’ün ‘S-400’lere İhtiyacımız Yok’ Açıklaması Tepki Çekti

Satın alımı için Rusya’ya 2 milyar dolar ödenen ve ABD ile bağlantılarda gerginliğe neden olan S-400’lerle ilgili ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün, ‘Hava savunma sistemlerini yapıyoruz. S300, S400’lere gereksinimimiz yok.’ dedi.

Sosyal medya kullanıcıları, sistemi almak için harcanan 2 milyar dolarlık harcamanın boşuna yapıldığını belirterek reaksiyon gösterdi.

Satın alım sürecinde ABD üretimi F35’lerle uyumlu olmaması sebebiyle iki ülke ortasında gerginliğe neden olan S-400’lerle ilgili ASELSAN Yönetim Kurulu Lideri ve Genel Müdürü Haluk Görgün, ‘SİPER’ isminde yeni bir sistem üretildiğini ve artık S-400’lere muhtaçlık duyulmayacağını açıkladı. 

Sistemin tüm yazılımsal ve donanımsal faliyetlerinin gerçekleştiği yerleri Milliyet’e tanıtan  Görgün, “Hava savunma sistemlerini yapıyoruz. S300, S400’lere muhtaçlığımız yok. Bunlara muhtaçlığı ortadan kaldırıyoruz. Bizim görevimiz bu” dedi.

‘Büyük bir sistem var’

SİPER hava savunma sisteminin tek araçla füze fırlatma olayı olmadığını belirten Görgün, “Bir haberleşme istasyonu var arama radarı var. Bu radar etrafta size hakikat gelen bir füze var mı diye daima çalışıyor. Bir denetim merkezi var ayrıyeten. Atış denetim ünitesi ve merkezi var. Füze fırlatma sistemi var. Dost düşman tanıma sistemi var. Bu sistemde 12-13 tane yalnızca kamyon var. Yani büyük bir sistem var” vurgusu yaptı.

Satın alma sürecinde 2 milyar dolardan fazla para ödenen ve ABD ile krize neden olan sistemlerin bu kadar kolay saf dışı bırakılması ise toplumsal medya kullanıcılarının yepkisini çekti. Vatandaşlar ‘Madem kullanmayacaktık neden aldık?’ sorusunu yöneltti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir