14 Mart Tıp Bayramı Doktorlar Çalışıyor mu, Tatil mi? 14 Mart 2023 Hastane Randevuları İptal mi Oldu?

14 Mart Tıp Bayramı bu yıl Salı gününe denk geldi. Her yıl canla başla çalışan sıhhat çalışanlarını anma ve tebrik etme emeliyle kutlanan 14 Mart’ta, hekimlerin çalışıp çalışmadığı merak edildi. Randevu sisteminden hastane randevusu oluşturan vatandaşlar, hekimlerinin müsaadeli olup olmadığını araştırıyor. Pekala 14 Mart Tıp Bayramı tabipler çalışıyor mu? 14 Mart Tıp Bayramı hekimlere tatil mi, izinliler mi? İşte ayrıntılar…

Her yıl 14 Mart’ta, sıhhat çalışanlarının hizmet sıkıntılarının tartışıldığı, bilime katkılarının ödüllendirildiği bir anma günü düzenlenmektedir.

14 Mart Tıp Bayramı Birinci Ne Vakit Kutlandı?

14 Mart Tıp Bayramı birinci sefer 1919 yılında işgal altındaki İstanbul’da gerçekleşmiştir. Tıbbiye üçüncü sınıf öğrencisi Hikmet Boran’ın önderliği ile, tıp okulu öğrencileri işgali protesto etme emeliyle toplanmıştır. O periyodun ünlü hekimleri da kendilerine dayanak vermiştir. Daha sonrasında 14 Mart Tıp Bayramı, tıp mesleğine mensup insanların yurt savunma hareketi olarak başlamıştır. 1967 yılı itibariyle ise sırf 14 Mart günü değil, 14 Mart’ı içine alan hafta uzunluğu anmalar sürdürülmektedir.

14 Mart Tıp Bayramı Tabipler Tatil mi? 14 Mart Bugün Tabipler Müsaadeli mi?

14 Mart Tıp Bayramı hekimler için resmi bir tatil günü sayılmaz. Hekimlerin hastanede misyonları başında olması beklenir. Kimi tıp fakülteleri 14 Mart gününü tatil olarak kabul edebilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir